جــویـبـار
 
یکشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٩ :: ۳:٠۱ ‎ب.ظ :: نويسنده : زهیر

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِکْرِى فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنکاً وَ نَحشُرُهُ یَوْمَ الْقِیَمَةِ أَعْمَی

و هر کس از یاد من دل بگرداند، در حقیقت، زندگىِ تنگ [و سختى‏] خواهد داشت، و روز رستاخیز او را نابینا محشور مى‏کنیم

بعد از قرائت این آیه به سرعت سؤالی در ذهن پدید می آید که پس اینهمه انسانهای ضد خدا که از دنیا نصیب بسیار زیادی دارند زندگی برایشان تنگ و سخت است؟ علامه طباطبایی در تفسیر المیزان به این پرسش پاسخ داده اند . حاصل حرف ایشان اینست: از آنجا که انسان ذاتاً به بینهایت میل دارد کسی که هدفش خدا نیست و از دنیا نصیب دارد هر روز بالاتر از آنچه دارد میخواهد و مدام در حسرت نداشته هایش بسر میبرد و یا نگران نگهداری داشته هایش است . اما آنکه خداجوست و هدف حرکتش خداست میداند که نزد خدا زندگی ابدی دارد و اگر با خدا باشد نعمت و عزتی دارد که با ذلت آمیخته نیست  (ترجمه المیزان جلد 14 صفحه314)

 

پی نوشت : اگر دیدیم زندگی برایمان تنگ است و روحیه مان مدام در سختی و عذاب است باید از خود بپرسیم رابطه مان با خدا چگونه است . نقش وحضور خدا در زندگی روزانه مان چقدر است . و صد البته اگر راه زندگی ما به سوی خدا باشد و بدانیم تنها قدرت مؤثر در عالم ،قدرت خداست دیگر تنگنایی نخواهیم داشت .

حال تصور کنید جامعه ای را که از ذکر خدا غافل است و جامعه ای که هدف حرکتش خداست

 

 

 موضوع مطلب :

 
درباره وبلاگ
زهیر

هستم با ساره همسرم و موسی پسرک مان . ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اظهار نظر بازدیدکنندگان محترم بر دیده منت است و مورد توقع . زیرا وبلاگ را محملی دیدم برای ابراز نظرات خود و دانستن نظر خردمندان دیگر در مورد تفکرم . مرا از نظراتتان محروم نکنید.

صفحات وبلاگ

RSS Feed