جــویـبـار
 
پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٩ :: ۳:٤٩ ‎ب.ظ :: نويسنده : زهیر

 

وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمینَ (الانبیاء107)

تورا جز رحمت و نعمت براى جهانیان نفرستاده‏ایم.

 ابن عباس گوید: پیامبر رحمت است براى خوب و بد و مؤمن و کافر. پس براى مؤمن در دنیا و آخرت رحمت است و براى کافر در همین دنیا که از بلاها و هلاکت‏ها معاف شده است.

در روایت است که: چون این آیه نازل شد، پیامبر به جبرئیل فرمود: آیا از این رحمت به تو نیز رسیده است؟ گفت: آرى، من از عاقبت کار مى‏ترسیدم؛ به تو ایمان آوردم و خدا مرا ستود و فرمود: «ذِی قُوَّةٍ عِنْدَ ذِی الْعَرْشِ مَکِینٍ» (تکویر 20) صاحب نیرو است و پیش صاحب عرش مقامى دارد . پس پیامبرفرمود: «أنَا رَحمَةٌ مُهَدّاة» من رحمتى هستم که از جانب خدا هدیه شده‏ام.

برخى گویند: وجه اینکه براى کافر نعمت است، این است که او را به ایمان و ثواب دائم هدایت کرده است. اگر چه او هدایت نپذیرد. مثل اینکه براى گرسنه غذا ببرند و او نخورد.

ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‏16، ص‏173

علامه مجلسی نقل میکند  در یکی از جنگهای زمان پیامبر ،موقعیتی پیش آمد که یکی از پهلوانان مشرکین بر پیامبر مسلط شد و میخواست پیامبر را بکشد . در این حال با تمسخر پرسید : حالا چه کسی تو را از دست من نجات میدهد و پیامبر فرمود: خدا . در این هنگام با امدادِ غیبیِ خداوند ، آن کافر پایش لغزید و به زمین خورد و پیامبر بر او مسلط شد . اینبار پیامبر از او پرسید اکنون چه کسی تورا از دست من نجات میدهد . کافر که درمانده شده بود مسلمان شد و تعهد کرد قوم خود را از جنگ بازدارد. پیامبر او را واگذاشت .

یا رسول الله تو آن کریمی که بر دشمنان خود - که از ترس جانشان مسلمان میشدند - رحم میکنی .مباد که امت خود را - که با جان ودل ایمان آورده اند - از رحمتت محروم نمایی

زادروز پیامبر رحمت و کرامت ، حضرت محمد بن عبدالله بر مسلمانان مبارک

 موضوع مطلب :

 
درباره وبلاگ
زهیر

هستم با ساره همسرم و موسی پسرک مان . ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اظهار نظر بازدیدکنندگان محترم بر دیده منت است و مورد توقع . زیرا وبلاگ را محملی دیدم برای ابراز نظرات خود و دانستن نظر خردمندان دیگر در مورد تفکرم . مرا از نظراتتان محروم نکنید.

صفحات وبلاگ

RSS Feed