جــویـبـار
 
چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸٩ :: ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ :: نويسنده : زهیر

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از شرایط واجب شدن امر به معروف و نهی از منکر اینست که لااقل احتمال بدهیم این امر یا نهی در طرف مقابل تاثیر دارد . این شرط مهم و حساس خیلی وقتها باعث فرار افراد از این واجب میشود با این توجیه که گفتن من که تاثیری ندارد پس بر من واجب نیست . اما به نظرم چند نکته مهم وجود دارد .

 اول اینکه امر به معروف و نهی از منکر فقط به گفتن نیست . بلکه مراحل مختلفی دارد و بنابر موقیعیت افراد ،متفاوت است . مثلا ممکن است کسی امکان تذکر دادن زبانی نداشته باشد اما با یک لبخند یا یک اخم ،امر به معروف و نهی ازمنکر کند .

 دوم ، در بیشتر موارد ، صحبت کردن در مورد کار خوب یا کار بد ،در افراد ،تاثیرگذار است . این هم به طبیعت اجتماعی انسان برمیگردد که صحبت کردن اساسی ترین عنصر زندگی اجتماعی است. البته واضح است که شرایط و احوالات انسانها در نحوه تاثیرگذاری و تاثیرپذیری از صحبت متفاوت است .

سوم ، خیلی وقتها میشود با برخورد مناسب یا صحبت به جا، تاثیرپذیری را ایجاد کنیم . یعنی در جایی که با عکس العمل عادی احتمال تاثیرگذاری نیست میتوان با برخوردی ظریف ،بهترین تاثیر را گذاشت . شناخت روحیات افراد و از همه مهمتر خلوص نیت در انجام این تکلیف ،به انسان کمک میکند تا برخورد و صحبت مناسب را انتخاب کند . برخوردهای امام موسی صدر در فضای چند فرهنگی و چند دینی لبنان با گناهکاران و تشویق آنها به انجام کارهای خوب و ترک گناه نمونه های مناسبی از انتخابهای درست است .

چهارم ، مهربانی و خوشرویی همیشه جواب میدهد

امیدوارم با توفیق الهی همگی در انجام وظایفمان موفق باشیم

 موضوع مطلب :

 
درباره وبلاگ
زهیر

هستم با ساره همسرم و موسی پسرک مان . ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اظهار نظر بازدیدکنندگان محترم بر دیده منت است و مورد توقع . زیرا وبلاگ را محملی دیدم برای ابراز نظرات خود و دانستن نظر خردمندان دیگر در مورد تفکرم . مرا از نظراتتان محروم نکنید.

صفحات وبلاگ

RSS Feed