جــویـبـار
 
شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱ :: ٦:۱٢ ‎ق.ظ :: نويسنده : زهیر

 

روزهایی که خدا مهمونی داده فرصت خوبیه که گاهی درگوشی با خدا یه حرفایی بزنم و چقدر خوبه حرفامو از آدمای مهم مهمونی یاد بگیرم . مثلا امام سجاد علیه السلام.

 

إِلَهِی لا تُؤَدِّبْنِی بِعُقُوبَتِکَ وَ لا تَمْکُرْ بِی فِی حِیلَتِک

الهی : اله ، پناه است . خطاب از سوی بنده ایست که نیازمند یک پناهگاه است و وقتی میگوید الهی یعنی ای پناهگاه من . نوعی انس و احساس نزدیکی در این کلام هست .

لا تؤدبنی بعقوبتک : بنده میداند که خداوند همواره میخواهد  بنده اش مؤدب باشد و صحیح زندگی کند . تأدیب هم راههای متفاوتی دارد . تشویق ، تنبیه ، وعده ، محبت و ... . حضرت سجاد سلام الله علیه ، خدا را میخواند که ای پناهگاه من مرا بوسیلۀ عقوبت و مجازات  تنبیه نکن .

ولا تمکربی فی حیلتک : حیله چیزی است که در حال غفلت انسان ، بین او و خواسته اش فاصله می اندازد . (حایل میشود ) . مکر، ضرر رساندن مخفیانه است . گاهی خدا با انسان طوری رفتار میکند که انسان اصلا نمیفهمد از کجا خورده . اصلا سرچشمه گرفتاریهایش را متوجه نمیشود . گاهی خدا انسان را میپیچاند و بصورتی که اصلا متوجه نیست بین او وخواسته هایش جدایی می اندازد . تنبیه های خدا همواره متناسب با خطاهایی است که از بنده سر میزند .  حضرت سجاد سلام الله علیه  این دغدغه را مطرح میکنند که ای پناهگاه من ، آنطور که من در زندگی ام  خودم و اعتقاداتم و انسانهای دیگر را میپیچانم ، تو با من اینگونه رفتار نکن .موضوع مطلب :

 
درباره وبلاگ
زهیر

هستم با ساره همسرم و موسی پسرک مان . ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اظهار نظر بازدیدکنندگان محترم بر دیده منت است و مورد توقع . زیرا وبلاگ را محملی دیدم برای ابراز نظرات خود و دانستن نظر خردمندان دیگر در مورد تفکرم . مرا از نظراتتان محروم نکنید.

صفحات وبلاگ

RSS Feed