جــویـبـار
 
جمعه ٢۸ آبان ۱۳۸٩ :: ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ :: نويسنده : زهیر

چند سالیه که موضوع تحصیلات خانمها فکرمو مشغول کرده . هرسال میبینیم که ورودیهای دختر و پسر دانشگاه تقریبا مساویه . حتی چند سالی ورودی دخترها بیشتر بود . سوالی که به ذهن میرسه اینه که این تحصیلات به کجا میخواد ختم بشه؟ احتمالا با این مطالب محکوم بشم که مرد سالارم و خانمها رو دست کم میگیرم . اما واقعا دوست دارم یه نگاه واقع بینانه داشته باشم .

فکر کنم خوب باشه به چند تا نکته توجه کنیم . اول اینکه واقعیتِ علم چیه؟ یه ابزاره برای کارهای اصلی یا خودش یه هدفه؟ کار اصلیمون چیه و کار فرعی و ابزاریمون چیه؟ هر کسی با توجه به موقعیتش چه وظیفه ای در جامعه داره؟ وظیفه هر کسی با چه معیاری مشخص میشه ؟ان شاءالله توی صحبتهام معلوم میشه که دیدگاهم نسبت به سوالای بالا چیه .

 من فکر میکنم خانمها یکی از اصلی ترین وظایف جامعه انسانی رو بر عهده دارند و اون هم فراهم کردن بستر مناسب برای رشد و تعالی انسانها در نهاد پایه ای جامعه یعنی خانواده است . دیگه از بدیهیات شده که اثر خانواده روی آدمها مهمترین اثره . اثر گذار اصلی خوانواده کیه؟ خانم خونه و مادر بچه ها . حالا فکرشو بکنید که فکر مادران آینده از زمان تحصیلات ابتدایی به این سمت سوق داده بشه که : خانم دکتر ، خانم مهندس ، خانم وکیل و .......  . کمی هم بالاتر که بیاند این تعابیر جزئی تر و جدی تر میشه . فکر و ذکر دخترایران به این مشغول میشه که درسمو بخونم به کجا برسونم بعدش چه کاره بشم چه کاری درآمدش بهتره و در آخر آخر اگر حوصله ای موند به این فکر میشه که یه کاری پیدا کنم که به شوهروبچه هام هم برسم .

یه جورایی یه غفلت عمومی از وظیفه اصلی زنان جامعه برای همه پیش اومده .

 آقاجون ، خانمهامون باید بچه هامونو که آدمند تربیت کنند .  تربیت ؛ هدف ارسال پیامبران . وَیُزکّیهم و یُعلّمهم الکتاب و الحکمة  .

حالا واقعا چه بستری برای آموزش تربیت کنندگان آینده آدمها فراهم شده؟ آموزش فیزیک و شیمی و ریاضی؟

به نظر میرسه باید یه نیازسنجی اساسی و دقیق در مورد تحصیلات خانمها انجام بشه . اولا باید ذهنیت جامعه به سمت درستش سوق داده بشه ثانیا باید این ذهنها و استعدادها در بستر مناسبی که باید ایجاد بشه قرار بگیره  ( چقدر باید باید میکنی ) .

واقعا این کار یه همت عالی و دسته جمعی میخواد . کار خیلی بزرگیه اما بزرگی کار دلیل نمیشه هرکسی کار فردیشو انجام نده

صد البته از مشاغلی که حضور خانمها در اونها ضروریه نمیشه چشم پوشی کرد . مثل پزشکی زنان و معلمی .  صحبت سرِ زیاده رویِ غلطه .

ازحرفام نتیجه میگیرم که علم ، ابزاریست برای هدایت انسان به سمت انسانیت . وظیفه اصلی خانمها که همان اصلیترین وظیفه اجتماعیست ؛ تربیت انسانهاست ( در پایگاه اصلی خانواده) . خانمها برای درست انجام دادن این وظیفه مهم نیاز به آموزش متناسب با وظیفه شان دارند .

صحبت خیلی زیاد دارم . اندازه ی چند سال و به اندازه بحثهای طولانی با خواهرهام و بعضی خانمهای فامیل .

انشاءالله این مطلب رو ادامه میدم  موضوع مطلب :

 
درباره وبلاگ
زهیر

هستم با ساره همسرم و موسی پسرک مان . ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اظهار نظر بازدیدکنندگان محترم بر دیده منت است و مورد توقع . زیرا وبلاگ را محملی دیدم برای ابراز نظرات خود و دانستن نظر خردمندان دیگر در مورد تفکرم . مرا از نظراتتان محروم نکنید.

صفحات وبلاگ

RSS Feed