با هم مهربان باشیم

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از شرایط واجب شدن امر به معروف و نهی از منکر اینست که لااقل احتمال بدهیم این امر یا نهی در طرف مقابل تاثیر دارد . این شرط مهم و حساس خیلی وقتها باعث فرار افراد از این واجب میشود با این توجیه که گفتن من که تاثیری ندارد پس بر من واجب نیست . اما به نظرم چند نکته مهم وجود دارد .

 اول اینکه امر به معروف و نهی از منکر فقط به گفتن نیست . بلکه مراحل مختلفی دارد و بنابر موقیعیت افراد ،متفاوت است . مثلا ممکن است کسی امکان تذکر دادن زبانی نداشته باشد اما با یک لبخند یا یک اخم ،امر به معروف و نهی ازمنکر کند .

 دوم ، در بیشتر موارد ، صحبت کردن در مورد کار خوب یا کار بد ،در افراد ،تاثیرگذار است . این هم به طبیعت اجتماعی انسان برمیگردد که صحبت کردن اساسی ترین عنصر زندگی اجتماعی است. البته واضح است که شرایط و احوالات انسانها در نحوه تاثیرگذاری و تاثیرپذیری از صحبت متفاوت است .

سوم ، خیلی وقتها میشود با برخورد مناسب یا صحبت به جا، تاثیرپذیری را ایجاد کنیم . یعنی در جایی که با عکس العمل عادی احتمال تاثیرگذاری نیست میتوان با برخوردی ظریف ،بهترین تاثیر را گذاشت . شناخت روحیات افراد و از همه مهمتر خلوص نیت در انجام این تکلیف ،به انسان کمک میکند تا برخورد و صحبت مناسب را انتخاب کند . برخوردهای امام موسی صدر در فضای چند فرهنگی و چند دینی لبنان با گناهکاران و تشویق آنها به انجام کارهای خوب و ترک گناه نمونه های مناسبی از انتخابهای درست است .

چهارم ، مهربانی و خوشرویی همیشه جواب میدهد

امیدوارم با توفیق الهی همگی در انجام وظایفمان موفق باشیم

 

/ 3 نظر / 16 بازدید
دخترشهید

انشااله خدا ما را از امران به معروف و ناهیان از منکر قرار دهد.....

سید

سلام زهیر گرامی مدتها بود توفيق حضور نداشتم.. امروز هم آمدم که نق بزنم و با مشاوران ديوانه دعوا کنم.. براتون آرزوي توفيق دارم شاد باشيد

آدمک

سلام اول معذرت بابت تاخیرنبودم.دوم بفرماییدزهیر یعنی چی؟سوم هم بله واقعا امر به معروف و نهی از منکر کار سختیه چه بسا امر به معروف هایی که بشه نهی از معروف!!!ویا بالعکس گاهی نهی از منکر هامون می شه امر به منکر!!!والا!!!مصداق هم خواستید داریم چند جین!!!