به خـدا ، خــدا هـسـت

 

 

 

بنام پروردگار بخشنده ومهربان

فَاللهُ خَیرٌ حَافِظاً وَ هُوَ اَرحَمُ الرَّاحِمینَ

ر ح م - رَحِمَ : رحم یعنی مهربانی زیاد که در این مهربانی خیر و صلاح طرف مقابل در نظر گرفته شده باشد

این کلمه دو مطلب را میرساند 1- کسی که رحم دارد،مهربان است   2- کسی که رحم دارد ،صلاح طرف مقابلش را در نظر دارد

در قرآن آمده که خداوند مهربانترین مهربانان است . از هر مهربانی مهربانتر است . خدا ،پروردگاریست که با مهربانی بسیار زیاد ،تمام خیر و صلاح بنده را به او میدهد . و چه کسی از خدا آگاه تر به خیر و صلاح بندگان است؟

 

1 - در آموزه های اسلامی ،ابتدای آشنایی با خداوند ،صحبت از رحمت و لطف و نعمتهای خداست . گفتار و رفتار پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و امامان معصوم علیهم السلام گواه این مدعاست . اولین دعوت عمومی پیامبر با این عبارت بوده است : بگویید خدایی جز الله  نیست تا رستگار شوید . شناخت خدا = مورد لطف بودن و رستگار شدن . جز در موارد خاص و با افرادی خاص ، صحبتهای اولیۀ پیامبر و ائمه در مورد خدا از راه استدلالهای عقلی نبوده است بلکه با نمایان کردن مهربانیهای خدا ،دلهای مردم را بوسیله محبت خدا تسخیر میکردند .

خدا در قرآن به پیامبر میفرماید : فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِک  :  ‏پس به [برکتِ‏] رحمت الهى، با آنان نرمخو [و پُر مِهر] شدى، و اگر تندخو و سختدل بودى قطعاً از پیرامون تو پراکنده مى‏شدند.

 

2 - در فطرت انسان ، دل،شاه است و عقل ،وزیر . عقل ،تنها مشاوره میدهد و راهنمایی میکند و این دل است که انسان را راه میبرد. انسان جایی میرود که دلش بگوید . اگر دل با خدا باشد ،به سوی خدا میرود و اگر دل با خدا نباشد هرچند استدلالهای عقل اورا به سمت خدا بخواند ،باز حرکتش به سمت خدا نخواهدبود . مگر اینکه عقل ، دل را مجاب کند تا از گفتۀ او پیروی کند .

 

3 - یک مطلبی که مقداری درباره اش فکر کرده ام و با بعضی دوستانم در موردش گفتگوهایی داشته ام این است که چرا در آموزشهای دینی ما در مدارس ،اصرار دارند که از راه برهان علیّت و برهان نظم و....... وجود خدا را برای نوجوان دورۀ راهنمایی اثبات کنند . مگر نوجوان 11 . 12 ساله شکی در موجود بودن خدا دارد که کتاب دینی بخواهد شکش را برطرف کند؟ او به خدا ایمان دارد و میداند که او هست . اما شاید خوب نشناسدش . چه خوب است خدای موجود برای نوجوان را آنگونه که هست برایش معرفی کنیم . نه اینکه در صدد اثبات وجود خدای موجود برآییم . مهربانی خدا را به او نشان دهیم تا خدا در دلش جای گیرد که اگر اینگونه شد سؤالات و شبهات ،دلش را نمی لرزاند . دل که با خدا شود راه خدا را میرود و صد البته چه بهتر که عقل نیز او را در راهش کمک و راهنمایی کند .

خدا کند خداشناسی و خدا شناسانی ما منفعلانه و با موضع گیری در برابر منکران خدا نباشد بلکه با آموختن راه و رسم خداشناسی ازگفتار و رفتار پیامبر و امامان و تقویت هرچه بیشتر داشته هامان باشد.

 (( یادم به کلاس اول راهنمایی افتاد که وقتی برهان نظم را خواندیم چقدر سختم بود این فرمول را حفظ کنم و مدام در دلم میگفتم آخه چرا انقد زور میزنیم بگیم خدا هست . خوب هست دیگه ))

 

 

 

 

 

 

 

/ 9 نظر / 16 بازدید
آدمک

من ماجرای این فیلتررو دقیق نفهمیدم!اما واقعا یه چیز بگم؟کتاب های دین و زندگی و دینی بدترین کتابا و کلاسای حال بهم زنی ترینن!برا خودمون متاسفم یه کتاب دینی درستم ندادیم دست بچه هامون!

مه سیما

دقیقا درست می رمایید. همیشه این سوال گوشه ی ذهنم بود که چیزهایی رو که با گوشت و پوستم حس می کنم رو چرا باید حظ کنم و لقمه رو دور سرم بپیچونم ؟ کتابهای دینی بچه ها اصلا جذاب نیست و بعضی رفتارها واقعا باعث دین گریزی می شه.

باد صبا

سلام نوشتید. موفق باشید و به امید فردایی بهتر

باد صبا

دوباره سلام ببخشید به خاطر مشکلات پرشین بلاگ یادداشتم اشکال داشت. نوشتم به نکته جالبی اشاره کردید. موفق باشید

عاطی

یعنی من انقده نامردم؟![ناراحت]میخونم چون داشتم واسه بچه ها نظر میزاشتم گفتن بعدا میام دربارش نظر میدم[نگران]خشن نگاه میکنی[گریه]

حسام

بدبخت بچه ها ولی خوب کاریش نمی شه کرد[متفکر]

ارزياب

سلام جانا سخن از زبان ما می گویی خیلی لذت بردم تو چند خط کلی بیش از کلی یک دنیا مطلب را بیان کردید حقیقتش اینه که من اول جز کسانی بودم که شدیدا تاکید بر شناخت عقلی خدا داشتم تا اینکه اتفاقاتی افتاد و خرمن ایمانم دچار حریقی خفیف شد دوباره برگشتم سر خونه اول و این دفعه با قلب و سلاح عشق به خدا برگشتم الان هم باورم اینه که دین را باید دریافت نه اینکه اثبات کرد باید چشید اثبات نمی خواهد دین و خدا نسخه ای است که باید به آن رسید مطلبتوت را کپی کردم داشته باشم