شاید برای تذکر

سفر اخیر رهبر گرانقدر انقلاب اسلامی به قم ، اثرات مطلوب بسیار زیاد و غیر قابل انکاری در پی داشت . هم برای حوزه علمیه و هم برای بخشهای دیگر مربوط به قم . اما جدای از نفس سفر رهبر ، در حاشیه ی این سفر چند نکته وجود داشت که خیلی ذهن بنده را مشغول خودش کرده بود . سعی دارم فکر خودم را ارائه کنم و نظر سایرین را بدانم و خدای من شاهد است که به یاری او خواسته ام غرض ورزی نکنم . نکته : بنده در مقام بیان خوبیها نیستم و فقط چند نکته انتقادی دارم که امیدوارم سازنده باشد.

در استقبال از رهبر و مدت اقامت ایشان در قم ، چند نکته به ذهن بنده رسید .

.  اول اینکه آماده سازی مقدمات استقبال از نظر نظم شهری ، کیفیت مطلوبی نداشت . خیابان مسیر استقبال که از شلوغترین خیابانهای مرکز شهر است از چند روز قبل از سفر ، داربست بندی شده بود و در بسیاری موارد برای عابرین پیاده و سواره ایجاد مشکل میکرد . پر واضح است که چنین سفری حتماً اقتضائات امنیتی خاصی دارد اما از دستگاههای مربوطه مثل نیروی انتظامی و شهرداری انتظار میرود حال که شرائط خاص است نحوه عملکرد آنها هم در اداره شرایط خاص ، خاص باشد . خیابان شهدا که محل دفتر رهبری است هم یکی از خیابانهای اصلی قم است که رفت وآمد به این خیابان بسیار محدود شده بود . در این خیابان مشکلی نبود اما در خیابان مجاور(شهید فاطمی - دورشهر) که به دلیل محدودیت تردد در خیابان شهدا طبیعتاً شلوغتر شده بود ، حضور راهنمایی و رانندگی کمرنگ بود . در خیابانهای منتهی به حرم مطهر (محل دیدارهای عمومی رهبر) هم وضعیت مشابهی مشاهده میشد .

.  دوم در مورد فضا سازی استقبال از رهبر، ناهماهنگی و موازی کاری - که عمدتاً چهره ی بسیار زننده ای داشت - بیداد میکرد. به عدد ادارات و موسسات دولتی و خصوصی قم ، سریهای بنر و پوستر عکس رهبر تهیه شده بود . انگار که هر موسسه به تنهایی مسئول فضاسازی استقبال از رهبر بوده اند . ورودیهای شهر ، میادین بزرگ و نیمه بزرگ و خیابانهای شلوغ و نیمه شلوغ ، پر بود از بنرهای چاپ شده توسط موسسات مختلف . در راس همه نیروی انتظامی که علاوه بر وظیفه ی نظم و امنیت شهر ، گویا وظیفه فرهنگی را هم کامل بر عهده گرفته بود . حتی در برخی نقاط شهر ، دو بنر کاملا عین هم کنار هم خورده بود با امضای نیروی انتظامی . شهرداری در این زمینه مقام دوم را داشت . و قس علی هذا در بقیه ارگانها . عوارضی اتوبان قم-تهران و ورودی قم (از عوارضی تا فلکه72تن و نه خود فلکه)حدود 30 بنر بزرگ عکس رهبر نصب شده بود که هرکدام امضای جایی داشت و بعضا عکسها تکراری بود با امضاهای مختلف . همین وضعیت را در همه جای شهر ، جاری بدانید .فکر کنم فضاسازی منظم و هماهنگ و باسلیقه باشد که تاثیر مثبت میگذارد نه کارهای فردی موازی که متاسفانه از پول بیت المال هزینه شده و در برخی موارد - که خودم شاهد بسیاری از آنها بودم - اثر عکس هم داشت . یاد " داستان سیستان" امیرخانی افتادم که با ظرافت ، اسم این نوع کارها را تبلیغات دولتی گذاشته بود .

.  سوم درباره کنترل نشدن و درست هدایت نشدن احساسات و شور مردم عاشق اسلام و انقلاب و رهبر است . (البته عمومیت ندارد . برخی مواردیست ) . استفاده از عناوین و القاب و الفاظی در مورد رهبر که گاه بوی غلو و زیاده روی میداد ، مشهود بود . برخی کلمات نه تنها احترام و بالا بردن شان نیست بلکه کاملا نتیجه عکس دارد . مقایسه هایی که بعضا بین ائمه و رهبر صورت میگرفت که یقیناً رهبر فرزانه نیز با این کار مخالفند . در درجه پائینتر استفاده ی عنوان آیت الله العظمی امام ...... .

کسانی که با فضاهای علمایی ارتباط دارند میدانند که هر کلمه بار معنایی خاص خود را دارد . به نظر بنده "العظمی" و "امام" به شان رهبر انقلاب چیزی اضافه نمیکند و شاید بتوان گفت به دست آنها که دلهای مریض دارند ؛ گزک میدهد . پس به فرمودهمعصوم علیه السلام که فرمودند " از موقعیتهایی که احتمال نسبت ناروا دادن به شما هست؛دوری کنید " ما نیز این بهانه های بیمایه را به دست غرض داران ندهیم . متاسفانه برخی از این اقدامات از سوی مراکز دولتی صورت میگرفت که متاسفانه متاسفانه متاسفانه .......... در برخی از آنها بوی گند ریا و چاپلوسی مشام انسان را به سختی و تلخی آزار میداد .

.  چهارم اقدامات عجولانه برخی دستگاهها با هدف خدمت رسانی و جبران و رفع کمبودها بود که به سبب عجولانه بودن ، در بسیاری موارد بینتیجه و تلف کننده پول و وقت و امکانات میشد . بعضی از اقدامات شهرداری از این دسته است .

    در پایان باز میگویم بنده در مقام بیان خوبیها نبودم . اگر نه ، مجال خوبیها بسیار گسترده تر از این نوشته است .

 

/ 2 نظر / 9 بازدید
جواد

سلام. صبح به خیر.[گل] با صحبت های شما موافقم .در مورد اول خیلی بهتر می شد کار انجام شود که مردم دچار مشکل نشوند. مورد دوم اسراف به خوبی مشهود بود به اضافه چشم و هم چشمی . مورد سوم با همان برخی موارد موافقم. مورد چهارم را مشاهده نکردم.اگر هم اتفاق افتاد مثل موارد بالا توی چشم و دید نبود. خدا رهبر عزیزمان را با صحت و عافیت حفظ کند.الهی امین . موفق باشید[گل]

شیخ معصومه

سلام. نقص هایی وجود داشت. موافقم. کار ما شده این مسجد بانی ندارد......... مضاعف باشید... یا علی